How much does line cost per ton

2024 Gravel Prices | Crushed Stone Cost (Per Ton, Yard

The calculator below returns an accurate estimate of the amount of gravel needed for your driveway, sidewalk, parking area or any other type of gravel project, …


How Much Does a Gravel Driveway Cost? [2024 Data]

Pea gravel costs between $25 and $80 per cubic yard or an average of $55 per cubic yard.You'll pay between $10 and $50 per ton, or $30 per ton on average, for pea gravel. These little pea-shaped stones are most popular in landscaping, but they are an option for gravel driveways as well.


How Much Does a Heat Pump Cost in 2024?

Based on hundreds of real-world quotes for heat pump installation through the EnergySage Marketplace, the median cost to install a new heat pump in 2023 was $16,025 after incentives. That includes ducted heat pumps and ductless mini-splits. We've seen huge retrofits that cost as much as $66,000, and some tiny projects with no out of …


Price List

New Pricing Effective January 1, 2024. An environmental fee of $5.00 per load will be applied to all orders. Pricing until December 31, 2023. General Terms & …


Daily Metal Price: Free Metal Price Tables and Charts

Updated daily. Spot prices on 23 base metals, precious metals, rare metals and materials PLUS charts and historical prices going back as far as January 2000.. ARCHIVE Browse our metal price archive with metal prices going back to 2000 in USD and back to 2010 in other national currencies and cryptocurrencies.


How Much Does a Blacktop Driveway Cost to Install?

But how much does it cost to install a blacktop driveway? ... driveways have an average cost between $100 and $200 per ton. A ton of hot mix can cover between 40 and 80 square feet of driveway ...


Lithium Price

Lithium decreased 21,500 CNY/T or 22.28% since the beginning of 2024, according to trading on a contract for difference (CFD) that tracks the benchmark market for this commodity. Lithium - values, historical data, forecasts and news - …


Gravel Amount by Ton, Yard and Cost Calculator | Costimates

Our gravel calculator is designed to help you get an estimate of the amount of gravel, the cost of gravel per yard or ton, as well as the estimated delivery fee in your specific area. Pea Gravel – $35.25 Per Ton. Small, rounded, pea-sized stones, typically 3/8 inch in diameter. It comes in various colors, including white, gray, and beige ...


How much does it cost to install a ductless mini-split AC …

Mini-split AC systems cost $0.15 to $0.50 per hour or $30 to $150 per month to run. The operating cost depends on the units' size in BTU's, SEER rating, climate, insulation, and electricity rates. Mini-splits with a higher SEER rating are more efficient and cost less to run. Mini-split cost to run per month - chart


Cost of a Heat Pump | How Much Do Heat Pumps Cost | Carrier

How much do heat pumps cost? ... (British Thermal Units per hour). This is also referred to as the "size" of the heat pump, and sometimes is represented by "tonnage" (i.e. you might need a 3-ton unit, or maybe a 2.5-ton unit, etc). ... or you can get a top-of-the-line, luxury model with all the bells and whistles.


2024 Asphalt Driveway Paving Cost | Blacktop, Road, …

Contractors paving private asphalt road Cost to pave an asphalt parking lot. Paving an asphalt parking lot costs $3 to $7 per square foot, not including marking, striping, curbing, or permits.Paving a 10-car asphalt parking lot costs $9,000 to $21,000 on average or $900 to $2,100 per space of 300 square feet. Asphalt curbing. Asphalt curbing costs …


The Costs Of Producing Steel With Electric Arc Furnaces

In the US, steel scrap ranges from $ 160-280 ($ 400-450) per ton at the time of writing. With industrial electric arc furnace loads ranging from 40 to 150 mt, that means a cost of $ 16,000 to $ 67,500 per load. Since rebar steel sells for more than $ 1000 per ton in the same market there is plenty of room for other costs and profits.


How Much Does Agricultural Lime Cost?

When budgeting for a lime application, the main cost categories include: 1. Lime material: Base price ranges from $20 – $150+ per tondepending on quality and type 2. Transportation to farm: Usually $3 – $15 per tonwithin 30-50 miles of the quarry 3. Spreading services: Can range from …


HVAC Replacement Cost

A 2-ton HVAC replacement cost around $7,134.17, while a 5-ton HVAC unit cost will run closer to $9,906.57. The below grid will help give you a better idea of the cost to replace an HVAC system based on the size and type you need.


2024 Topsoil, Sand & Fill Dirt Delivery Costs (Prices Per …

Gravel or rock delivery costs an additional $10 to $25 per ton, or about double the material price depending on the type (crusher run, limestone, pea gravel, etc.). River rock prices are $45 to $130 per ton or $50 to $160 per cubic yard. Large landscaping rocks cost $100 to $350 per ton.


Comparing the Costs of Rail Shipping vs Truck

The cost to combine rail and truck using a bulk transfer terminal is approximately $95.54 per net ton. By comparison, rail direct is $70.27 per net ton, and over-the-road truck is $214.96 per net ton. …


How Much Does Crushed Limestone Cost?

How Much Does Crushed Limestone Cost? Crushed limestone prices range widely from $28 to $150 per ton and $35 to $120 per cubic yard based heavily on stone …


Daily Sugar Prices

Date ISA Daily Price * 15 Day Average Price Index ** cts/lb Index ** 03 Sep 2024: 0.00 cts/lb +: 18.48 cts/lb: 527.35 $/T: 23.92 cts/lb + *


Top Soil Cost: Pricing Guide & Considerations for 2024

How much does top soil cost? In general, you pay for topsoil by the cubic yard. On average, the price for topsoil is between $16 and $100 per cubic ... there are many options for topsoil in cubic-foot bags. The cheapest is around $2 per cubic foot, while the most expensive is $4. Remember, there are 27 cubic feet in a cubic yard. If you were to ...


How Much Do Landscape Boulders Cost? (2024)

Average cost; Cost factors; FAQs; Getting estimates; Landscape boulders cost. Landscape boulders cost $120 to $350 per ton on average or $50 to $160 per cubic yard.Individual landscaping boulders cost as little as $3 each for 10" stones or up to $2,300 each for boulders larger than 48". Landscape boulders can be used for edging, steps, …


How Much Do Asphalt Millings Cost? | Upgradedhome

Cost Per Ton: Cost Per Yard: Low-End Estimate: $10: $13: Mid-Range Estimate: $15: $19: High-End Estimate: $25: $30: Asphalt millings are not that difficult to find. They are also sold at a fairly reasonable price. ... They are recyclables that you can use to line different parts of your home. The appearance of asphalt millings is also …


Lime Prices In The United States, By Type

1 Average value per ton, free-on-board plant, including cost of containers. 2 Unit values in metric and short tons were rounded independently. 3 Includes dead-burned dolomite.


2024 Dirt Removal Cost — Calculator by Cubic Yard, Ton

The cost to regrade or level a yard is $0.40 to $2.00 per square foot.. Excavation costs $2.50 to $15.00 per cubic yard to prepare for a foundation or pool.. Trenching costs $5 to $12 per linear foot for installing underground lines.. Small bulldozer removing dirt from a residential yard. Cost to dump dirt at landfill. The cost to dump dirt …


How Much Does Sodium Bentonite Cost?

How Much Does Sodium Bentonite Cost? ... (22.5 tons), customers can expect somewhere in the ballpark of $90-$100/ton, plus freight charges. Large load orders like this are shipped on pallets in 3,000lb super sack bags. ... Pricing for these bags tends to run about $8 per bag.


How Much Does River Rock Cost to Install? [2024 Data]

Standard river rocks cost around $100 to $800 per ton, depending on the finish and style, but smaller, polished rocks will cost more. Expect to pay anywhere from $0.05 to $0.35 per pound. Lava Rock. Lava rock ranges between $80 and $240 per ton. While they're more expensive due to their unique look and rarity, they weigh much less …


Ocean Freight Calculator: Instant shipping rates

What shipping service do you need a quote for? ... The ultimate guide to international shipping cost. 18 January 2024. What are demurrage, detention, and per diem fees? 18 January 2024. LCL import price …


How Much Does Home AC Freon Cost? (2024 Prices)

Refrigerant for heat pumps is measured approximately the same way as for central AC units—2–4 pounds per ton of cooling—so the Freon refill cost is similar at $150–$600. If you have to replace a heat pump, the cost will average $5,000.


How Much Does R-410A Refrigerant Cost per Pound? [2024 …

How Much Does R-410A Refrigerant Cost per Pound? [2024 Data] Normal range: $ 40 - $ 75R-410 refrigerant costs $60 per pound on average, ... Most ACs use between 2 and 4 pounds of refrigerant per ton. Here's what to expect for R-410A refrigerant prices by HVAC size. HVAC Size (Tons) Refrigerant (Pounds) Average Cost, Labor …


Coal PRICE Today | Coal Spot Price Chart | Live Price of Coal per …

Conversion Coal Price Price; 1 Ton = 1,000 Kilograms Coal Price Per 1 Kilogram 0.12 USD